megmaradási törvények
(energiamegmaradás, mozgásmennyiség-megmaradás, anyagmegmaradás törvénye)

Olyan mennyiségekre vonatkozó törvények, amelyek ugyanakkorák egyes fizikai folyamatok előtt, mint után.
A fizikában központi szerepet játszik ezeknek a törvényeknek a felismerése; a fizikai törvények megmaradási elveket fejeznek ki.
A megmaradási törvények a rendszer szimmetriáival függnek össze.

A részecskefizikában a bonyolult kölcsönhatásokat megmaradó, ámbár meglehetősen különös kvantumszámok révén fejezik ki.

A legfontosabb ilyen törvény az energiamegmaradás, amely a fizikai rendszerek időbeli eltolhatóságának szimmetriájához kapcsolódik, a mozgásmennyiség-megmaradás pedig a térbeli eltolhatóság szimmetriájához.

Öveges tanár úr közérthető megfogalmazásában:

"Bármilyen gép hajtására felhasznált energia ugyanannyi, mint a gép működése közben keletkezett különféle munkavégzések (energiák) összege.

Ez az energiamegmaradás törvénye.
Ez a fizika legáltalánosabb, legfontosabb törvénye, amelyet a természet minden jelenségére alkalmazni lehet, mert mindenütt energiaátalakulások történnek.
Energiát sem teremteni, sem megsemmisíteni nem lehet. Az energia egyszerűen van! Hozzányúlhatunk, felhasználhatjuk. Gépeinkben átváltoztathatjuk az egyik fajta energiát egy másik fajtává. Például erőműveinkben a szén égésekor felszabaduló energia egy része az elektromos áram energiájává változik.
Semmiféle eddig ismert jelenség során nem keletkezik több energia, de kevesebb se!"

- Carnot, Nicolas Leonard Sadi (1796 - 1832) francia tűzértiszt, fizikus eredményei a termodinamika alapjait képzik. Halála előtti feljegyzéseiben már az energiamegmaradás elvének csírái is felfedezhetők.
- Az energiamegmaradás elvét Mayer, Robert (1814-1878) német hajóorvos vetette fel 1840-ben.

- Joule, James Prescott (1818-1899) angol sörfőzde tulajdonos, fizikus 1843-ban megméri a mechanikai munka hőekvivalensét.
1845-ben végzett kísérletében eső súlyokkal hajtott egy vízbe merülő lapátkereket; a víz hőmérsékletének emelkedését megfigyelve kimondta a mechanikai munka és a hő egyenértékűségét. Vizsgálatai nagymértékben hozzájárultak az energia fogalom és az energiamegmaradásának általános elfogadásához.
- Hermann von Helmholtz német fizikustól származik az az elmélet, amely szerint az energia valamennyi formája egyenértékű.
- Lord Kelvin tudományos tevékenysége során olyan termodinamikai alapkutatást végzett, amellyel hozzájárult az energiamegmaradás törvényének és az abszolút hőmérsékleti skálának a kidolgozásához

Az anyagmegmaradás törvénye

Lavoisier, Antoine Laurent (1743-1794) francia kémikus kezd el először mérni a kémiában, ő vezeti be a mérleget, mint elengedhetetlen segédeszközt. Kimondja a tömegmegmaradás tételét a kémiai reakciók esetében. (A kiinduló anyagok tömege és a keletkező anyagok tömege megegyezik.)

Lomonoszov, Mihail Vasziljevics (1711 - 1765) orosz fizikus, kémikus kísérletileg igazolja az anyagmegmaradás törvényét.

Felhasznált irodalom