kvantumpont
(kvantumpötty, quantum dot, QD, félvezető nanokristály, semiconductor nanocrystal)

Energiasávjuk specifikus méretéből adódó kvantummechanikai viselkedést mutató néhány nanométer méretű félvezető nanokristályok.

Kvantumpontok UV fényben

A klasszikus kémiában az elektronok száma határozza meg egy elem tulajdonságait. Nanoméretű anyagoknál azonban kvantumjelenségek lépnek fel, így a méret szabályozza a tulajdonságokat.
A kvantumpontokat UV fénnyel megvilágítva egy elektron nagyobb energiájú állapotba gerjeszthető. Félvezető kvantumpont esetén, ez a folyamat megfelel az elektron vegyértéksávból vezető sávba ugrásának. A gerjesztett elektron a vegyértéksávba visszaugorva fotont (fényt) bocsát ki, aminek hullámhossza (színe) a két sáv energiakülönbségétől függ.
Tulajdonságaik miatt a kvantumpontok számos elektronikai területen (napelemekben, tranzisztorokban, LED-ekben, orvosi képalkotásban és kvantumszámítástechnikában) alkalmazhatók.
Az 1980-as évek elején Alexey I. Ekimovv bizonyította, hogy a réz-klorid nanorészecskék mérete kvantumhatások révén befolyásolja a hordozó üveg színét. Louis E. Brus néhány évvel később folyadékban szabadon lebegő részecskékben is bizonyította ezeket a hatásokat.
1993-ban Moungi Gabriel Bawendi forradalmasította a kvantumpontok kémiai előállítását, szinte tökéletes nanorészecskék gyártását biztosítva.
Ők hárman 2023-ban megosztva megkapták a kémiai Nobel-díjat.

Felhasznált irodalom