ekvatoriális csillagászati koordináta-rendszer
(óraszög)

Kétféle ekvatoriális csillagászati koordinátarendszert alkalmaznak az égbolton látható objektumok helyzetének meghatározására.
A gömb alakúnak látszó égbolton, az égitestek látszólagos helyzetének meghatározásához két adatra van szükség, egy hosszúsági és szélességi koordinátára.

Mindkét ekvatoriális koordinátarendszer hasonló a földrajzi koordináta rendszerhez, mert alapsíkja a földi Egyenlítő síkjának a kiterjesztése, ami az égboltot egy főkör mentén, az égi egyenlítőben metszi.
A koordináta rendszer alapsíkja tehát az égi egyenlítő síkja, pólusai az égi pólusok, amelyek a Föld forgástengelyének és az éggömbnek a döféspontjai.

- Az I. ekvatoriális koordinátarendszerben a hosszúság jellegű mennyiség az óraszög, mely azt mutatja, hogy mennyi ideje delelt az égbolt adott pontja (csillaga).
(0-tól 24 óráig mérik az északi pólus felől az órajárással megegyező - negatív - irányban. A
delelőcsillag óraszöge 0 h, a pontosan nyugati irányban nyugvóé 6 h.)

- A II. ekvatoriális koordinátarendszerben az égitestek hosszúság jellegű koordinátája a rektaszcenzió.
(Az égi egyenlítőn a tavaszpontból kiindulva, az északi égi pólusról nézve az óramutató járásával ellentétes - pozitív - irányban mérik. Értéke 0° - 360° közötti, de általában időbeosztást használnak - 360° = 24h.)

Felhasznált irodalom