oxigéncsoport
(VIa oszlop, 16. csoport)

A periódusos rendszer VIa oszlopában (16. csoportjában) foglal helyet az oxigéncsoportot alkotó oxigén, kén, szelén, tellur és polónium.
Mindannyian negatív jelleműek, bár nem annyira erősen, mint a halogének; a rendszám növekedésével aktivitásuk csökken. A legnegatívabb tehát az oxigén, a kén és a szelén negatív elemek a tellur és a polónium már félfémek. Mindegyiküknek több polimorf módosulata van. éppúgy, mint a halogéneknél, színük mélyül, olvadás- és forráspontjuk emelkedik a rendszámmal.

Nemfémes elemekkel kovalens kötésű vegyületeket alkotnak, ide tartoznak hidridjeik, oxidjaik, halogenidjeik, stb. Ezek a vegyületek majdnem mindíg önálló molekulákat alkotnak. Vannak azonban végtelen gyököket vagy háromdimenziós hálózatot alkotó kovalens kötésű vegyületeik is.

Az oxigéncsoport elemei leggtöbbször két vegyértéküek, de vannak olyan vegyületeik is, amelyekben négy vagy hat vegyértékűek. A kén, szelén és tellur oxigénnel összetett anionokat alkot, mint pl. szulfát (SO42-), szelenát (SeO42-), piroszulfát (S2O72-); halogénekkel a nagyobb rendszámúak ugyancsak összetett anionokká egyesülhetnek, pl. TeCl62-. Legtöbbször ismeretesek az anionokhoz tartozó savak is. A tellursavak eltérő jellegűek, a polónium oxisavakat nem alkot.

Az oxigén minden elem között a leggyakoribb a Földön; a földkéreg, a tengerek és a levegő együttes tömegének majdnem felét teszi ki. Gyakori elem a kén is, a szelén és a tellur már ritkák, a radioaktív polónium pedig rendkívül ritka.

Felhasznált irodalom