szorpció
(szorbens)

Magába foglalja mind az abszorpciót, mind az adszorpciót, vagyis azokat a folyamatokat, amikor egy gázfázisú agyag folyadékban egy folyadék pedig szilárd anyaghoz kötődik részben a felülethez, részben az anyag belső szerkezetéhez kötődve.

A környezettel kapcsolatos folyamatok esetében, például a környezeti elemek fizikai fázisai közötti anyagátmenetek esetén átfednek az adszorpciós (felületen való megkötődés) és abszorpciós (anyag belsejében történő megkötődés, beoldódás) folyamatok, emiatt inkább a kettőt összefogó, nem megkülönböztető szorpció kifejezést használják.

A szorbens olyan termék, amely képes felszívni és magában tartani különféle folyadékokat, olajat, vegyi anyagokat, vizet.

A szorbensek sokféle formában és méretben állnak rendelkezésre. Széles körben alkalmazhatók az egyszerű karbantartástól a vészhelyzetekben történő mentesítésig. A magas felszívó képesség minimalizálja a keletkező hulladék mennyiségét (1 kg polipropilén olajszorbens 25 kg agyaggal egyenértékű).

A szorbenseket 30 éve használják katasztrófa elhárításra vagy az iparban bárhol, ahol folyadékszennyeződés előfordulhat. A felhasználási arányok mára jelentősen megváltoztak: míg 1975-ben a szorbenseket 90%-ban kőolajfelitatásra használták és az ipari felhasználás csak 10% volt, 2003-ra az arány épp az ellenkezőjére fordult.

Felhasznált irodalom