Mi a vegyszer?

Nemrég láttam egy cikket, amiben vegyszermentes tisztítást javasolnak szódabikarbónával. Utánanézve több hasonló cikket találtam, ahol e mellé még újabb "vegyszermentes" anyagokat ajánlottak, mosószódát, bóraxot. Más cikkekben ugyanilyen módon a "vegyszermentes" mosószappan, ecet és a citromsav is szóba került.


 

Ezek után megnéztem találok-e valamilyen hivatalos definíciót a vegyszerre.

A WikiSzótár szerint a kémiában használt, vagy kémiai módszerrel előállított anyag; kémiai anyag, kemikália.

Egy másik definíció szerint a kémia szemszögéből nézve minden anyag vegyszer! Olyan vegyi hatású, gyakorlati alkalmazású anyagok, melyeket minden nap használunk, előfordulnak az élelmiszerekben, kozmetikumokban, tisztítószerekben, stb.
Ugyanitt azt is megemlítik, hogy a legtöbb ember képzeletében a vegyszer a méregnek valamiféle szinonimája.

Nézzük akkor az említett "vegyszermentes" anyagokat.

Ha úgy tenném fel a kérdést, hogy az alábbiak közül mi a vegyszer, és csak a "hivatalos" kémiai nevét adnám meg, akkor vajon milyen válaszokat kapnék?

- nátrium-hidrogén-karbonát (NaHCO3)
Ez a szódabikarbóna.
Az első definíció szerint is vegyszernek tekinthető, mert a boltban kapható változat mesterségesen előállított anyag.
Előfordul ugyan a természetben is, de nem a szikes talajokban, a növények hamujában, vagy a nahkolit nevű ásvány formájában előforduló változatból készül a kereskedelmi változat.
Ezt sok egyéb mellett vízkő ellen is javasolják, de szerintem arra biztosan nem jó. Semmilyen reakcióba nem lép a vízkővel, azt savakkal lehet eltávolítani. A szódabikarbóna legfeljebb mint súrolószer működik elyen esetben.

- nátrium-karbonát (Na2CO3)
Ez a mosószóda vagy egyszerűen csak szóda. Ez is vegyszernek tekinthető az első definíció szerint is, mert a boltban kapható változat mesterségesen előállított anyag. Bár ez is előfordul a természetben, szintén szikes talajokban, de a boltban kaphatót Solvay-eljárással készítik.

- etánsav (CH3COOH)
Népszerű nevén ecet. Ez az első definíció szerint nem vegyszer, mert a háztartásokban használatos változatot biológiai úton állítják elő (alkoholból ecetbaktériumokkal).
Én speciel jobban kedvelem vízkőirtásra a sósavat, mert hatékonyabb és nem annyira büdös. A keletkező kalcium-klorid, magnézium-klorid és szén-dioxid nem szennyezi a környezetet.

- dinátrium-tetraborát (Na2B4O7.10H2O)
Ismertebb nevén bórax. Ez sem vegyszer az első definíció szerint, mert a természetben előfordul. Mosószerekben is ezt használják, szóval azok is (majdnem) "vegyszermentesek".

- 2-hidroxi-1,2,3-propántrikarbonsav [C6H8O7, CH2COOH-C(OH)COOH-CH2COOH]
Talán ismertebb citromsavként. Ez is vegyszernek tekinthető az első definíció szerint is, mert a boltban kapható változat mesterségesen előállított anyag. Bár ez is előfordul a természetben, főleg citrusfélékben, és más gyümölcsökben is. A boltban kapható viszont egészen biztosan mesterségesen előállított termék.

- mosószappan
Ez egészen biztosan vegyszernek tekinthető az első definíció szerint is, mert a természetben ilyen nincsen. Zsírokból, olajokból állítható elő lúgos elszappanosítással. Valamilyen zsírsavak nátrium (esetleg kálium) inak keveréke. (Persze csak a háziszappan az igazi!)

Az összeesküvés elméletek kedvelői mondhatnák, biztosan a szóda-lobbi terjesztette el, hogy a szóda nem vegyszer. De mit mondhatunk a többi vegyszermentes vegyszerre?

Valószínűleg ez is a sokaknál fennálló mesterséges kontra természetes dilinek az egyik megnyilvánulása.
Kétségtelenül sok problémát okoznak a mindenféle, sokszor ész nélkül és feleslegesen használt mesterséges anyagok, de a természetesek sem biztos, hogy problémamentesen használhatók.
A legmérgezőbb anyagokat speciel a természet "állítja elő".
Jobb, ha kicsit elgondolkodunk az ilyen cikkeken. Nem árt több forrásból utánanézni, hogy miről is van szó.

 

Felhasznált irodalom