számítógép
(computer, ENIAC, UNIVAC, EDVAC, PC, személyi számítógép)

Tágabb értelemben minden olyan eszköz, amely képes bemenő adatok (input) fogadására, ezekkel különféle műveletek végzésére, és az eredmény adatok kivitelére (output) , a felhasználók számára vagy más berendezések vezérlésére.
Más megfogalmazás szerint aritmetikai és logikai műveletek előre meghatározott rendben történő végrehajtására alkalmas eszköz.
Fontos kritérium az, hogy ugyanazon bemenő adatok alapján mindig ugyanazon kimenő adatokat állítsa elő.

Szűkebb értelemben a számítógép olyan elektronikus információfeldolgozó gép, amely információk (adatok és programok) tárolására alkalmas memóriával rendelkezik, és az adatokat programok alapján dolgozza fel.

A modern, elektronikus, digitális számítógép hosszú fejlődés eredménye:
- Mintegy ötezer évvel ezelőtt az abakusszal (a képen) kezdődött.
- Az első mechanikus összeadógépet 1642-ben Pascal francia filozófus-tudós készítette.
- A Leibniz által 1671-ben megalkotott számológéppel már szorzási, osztási és négyzetgyökvonási műveleteket is lehetett végezni. E számológép működési elve bizonyos tekintetben már megelőlegezte a modern digitális számítógépekét.
- Charles Babbage 1835-ben kidolgozta az analitikus gép tervét, amely számítási műveletsorokat kombinált a számítások eredményein alapuló döntésekkel. Ez a gép tekinthető a modern digitális számítógép előfutárának, amennyiben egyesítette a soros szabályozást, elágazást, ciklust és tárolást.
- A 19. sz. második felében George Boole kidolgozta a szimbolikus bináris logikát, amely a modern számítógépek által használt Boole-algebrához és a kétállapotú logikai elemek módszertanának kialakulásához vezetett.
- A századfordulón Hermann Hollerith amerikai statisztikus kidolgozta a lyukkártyarendszert az amerikai népszámlálások megkönnyítésére. Ez nagyban hozzájárult az automatikus adatfeldolgozás fejlődéséhez, ám a további fejlődést csak a megfelelő elektronikus szerkezetek megjelenése tette lehetővé.
- 1946-ban a Pennsylvaniai Egyetem két kutatója, J. Presper Eckert és John W. Manchly elkészítette az első teljesen elektronikus számítógépet, az ENIAC-ot (Electronic Numerical Integrator and Calculator - elektronikus számvezérlésű integráló és számológép), amely ezerszer gyorsabb volt a mechanikus számológépeknél (a képen egy részlete látható).
- Az első kereskedelmi számítógép, a UNIVAC I. az 50-es években, amely már képes volt mind numerikus, mind alfabetikus információk kezelésére és feldolgozására.
Neumann János sokban hozzájárult a további fejlesztéshez azáltal, hogy az ENIAC elveit felhasználva kifejlesztette az EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer) számítógépet, amely a Babbage által vázolthoz hasonló módon tudta tárolni és vezérelni saját programjait.
- Az 50-es évektől egymást követték az újítások, amelyeket a 60-as években még inkább felgyorsítottak az elektronikában megjelenő miniatürizálási eljárások.
- Az első mikroprocesszor, amely egyetlen csipen megvalósított számítógépnek tekinthető,1971-ben jelent meg.
- Az első PC (személyi számítógép) 1976-ban jelent meg.

Manapság a legszerényebb személyi számítógép teljesítőképessége is messze túlszárnyalja a 40-es évek korai elektronikus számítógépeiét.

Lexikonomban számos címszó foglalkozik a számítógépek egységeivel (pl. CPU, memória, RAM, ROM, másodlagos tár optikai tárolók, mágneses tárolók, VDU, modem), illetve alapfogalmaival (pl. bit, byte). A Szójegyzék kereső mezőjébe beírva a számítógép keresőszót ezek a címszavak legyűjthetők.

Felhasznált irodalom