lemeztektonika
(tengeraljzat szétterülés elmélet)

A földkéreg szerkezetének és a benne lejátszódó dinamikus folyamatoknak a magyarázatául szolgáló, az 1960-as években kifejlesztett modell, amely olyan jelenségek magyarázatát és összefüggéseinek értelmezését célozta meg, mint a kontinensek vándorlása, az óceáni hátságok és mélytengeri árkok, valamint a földrengések és a vulkáni tevékenység.
A Föld felszínének nagy léptékű szerkezeti elemeit alakító legfontosabb folyamat a lemeztektonika.
A mechanizmus lényege az, hogy a folyékony földköpenyben működő konvekciós áramlatok darabokra törték a litoszférát (a földköpeny lágy, felső részét és a szilárd kérget), s körülbelül egy tucat, a földgolyón lassan úszó, szilárd táblát képeztek.
Az egyes lemezek határövezeteit erős földrengés-aktivitás és élénk vulkanikus működés jellemzi.
A keletkező kéreglemezek anyaga az óceáni-hátságok mentén felszínre kerülő bazaltláva. Ez az anyag aztán az úgynevezett szubdukciós (alátolódási) övekben a másik lemez alá tolódik, és a mélyebb régióba süllyed.
A lemezek összeütközése olyan hegyvonulatokat hoz létre, mint az Alpok vagy a Himalája.
Mozgásukat valószínűleg a földköpenyben végbemenő kiegyenlítő (konvekciós) hőáramlás idézi elő.

Az elméletet Alfred Wegener fejtett ki először az 1910-es évek elején. Az 1960-as években Harry Hammond Hess dolgozta ki a korábban Robert S. Dietz által megfogalmazott tengeraljzat szétterülés elméletet a vulkáni tevékenység által okozott óceánfenéki kéregformálódás hatásairól (óceánfenék szétsodródása. Ez az elmélet vezetett a lemeztektonika elmélet általános elfogadásához.

... a lemeztektonika folyamatai ...
(A kéregmozgást a föld belső melegének konvekciós áramlása okozza)


Felhasznált irodalom