hemoglobin
(globin fehérje, hem A, hem B, hem C, hem O, oxihemoglobin, karboxi-hemoglobin, hemoglobinsav)

Az élővilágban széles körben előforduló vörös színű összetett fehérje, amely megtalálható bizonyos véglényekben éppúgy, mint számos gerinces és gerinctelen állatban, bizonyos élesztőgombákban és a hüvelyes növények családjának tagjaiban.
A globuláris fehérjék egy csoportja, a vér oxigén-szállítója. A gerincesek hemoglobinja két pár polipeptidláncból áll, amelyek, a- és b-láncokként ismertek (ezek alkotják a globin fehérjét). A láncok úgy vannak 'hajtogatva', hogy kötést tudjanak kialakítani a hemcsoporttal.

Egy hemoglobinmolekula négy, porfinvázas vastartalmú részből:
hem A (C49H56O6N4Fe)
hem B (C34H32O4N4Fe) - a szerkezeti képleten ez látható
hem C (C34H36O4N4S2Fe)
hem O (C49H58O5N4Fe)
és négy polipeptid láncból áll.

(A hem molekularészek kötik meg lazán az oxigént - oxihemoglobin)

A hemoglobin molekula hem B részének molekulaképe balra golyó és pálcika jobbra térkitöltéses megjelenítésben. (A narancssárga vasatom középen a komplex molekula oxigénszállító része. Térkitöltéses megjelenítésben ez takarásban van.)

A HEME.PDB koordináta fájl térben megjeleníthető a https://sourceforge.net/projects/openrasmol/ címről letölthető molekulamegjelenítő programmal

Gerincesekben a hemoglobin a vörösvérsejtekben (a képen) jelen lévő oxigénszállító festékanyag.
Oxigénnel összekapcsolódva skarlátvörös színű, míg oxigén nélkül sötétvörös.
A hemoglobin faji különbségeket mutat szerkezetében, molekulasúlyában és oxigénszállító képességében.
Az aminosavak helyének vagy típusának a változása különböző hemoglobinokat eredményez, amelyeknek eltérhet az oxigénszállító képessége (pl. emberi magzati hemoglobin).

A vörös vértestekben a hemoglobinból hidrogénionnal reagálva a nagyon gyenge hemoglobinsav képződik.
A karbonsavak disszociációja által termelt hidrogénionok jelenléte arra készteti az oxihemoglobint, hogy hemoglobinra és oxigénre disszociáljon. Az oxigén a szövetek sejtjeibe diffundál; a feleslegben lévő hidrogénionokra a hemoglobin pufferként hat, felveszi azokat, és hemoglobinsavvá alakul.

A szén-monoxiddal történő reakciója során rendkívül stabil karboxi-hemoglobin képződik.
A hemoglobin affinitása a szén-monoxidhoz 250-szer nagyobb, mint az oxigénhez. Így csökkenti az oxigén felvételére és transzportjára képes hemoglobinok mennyiségét, ez okozza a szén-monoxid mérgező hatását.

Felhasznált irodalom