depresszió (meteorológia)
(trópusi ciklon)

Általában a 30° és 60° földrajzi szélességi körök alacsony nyomású légköri képződményeit jelölő meteorológiai kifejezés az Egyenlítőnél és a 30° szélességi körön trópusi ciklonnak nevezik.
A depresszió kialakulásának általában több határozott, egymást követő szakasza van, jellegzetes időjárási helyzetkép kíséretében, bár nem minden depresszió keletkezése követi ezt az ideális sorrendet.
A depresszió akkor kezdődik, amikor egy front kezdetben egyenes vonalú határvonala mentén (hideg és meleg légtömegek érintkezésénél) hullám keletkezik. A hullám tarajánál lecsökken a légnyomás.
A melegfrontot, amely a depresszió előoldalán található a hidegfront követi, a kettő között pedig egy meleg szektor helyezkedik el.
Ha a hidegfront sebessége nagyobb, utoléri a melegfrontot és okklúziós front keletkezik. Ebben az esetben a meleg levegő megemelkedik és az áramlás veszít sebességéből.
A felszíni szelek az É-i féltekén az óramutatóval ellentétes, míg a D-i féltekén az óramutatóval megegyező irányúak.
A depressziók mérete 1000-2000 km, élettartamuk átlagosan 4-7 nap.
A Föld egyes térségeiben rendszeresen kialakulnak (pl. az Atlanti- és a Csendes-óceán É-i részének sarkokhoz közel eső területein, a Földközi-tenger térségében stb.).
A leghevesebb depressziók általában télen jönnek létre. Kialakulásuk a Rossby-féle légkörzési modellel értelmezhető.

Felhasznált irodalom