Apollo-program
(Apollo űrhajó)

Amerikai holdkutatási program 1969 - 1972 között, amelynek célja emberek Holdra juttatása volt. A NASA valósított meg J. F. Kennedy elnöksége idején.
E célra fejlesztették ki a Saturn-V hordozórakétát és az Apollo űrhajó rendszert.

A Sas nevű holdkomp 1969. július 20-án 20 óra 17 perc 40 másodperckor (UT) szállt le. Az Apollo-program jelentős műszaki és tudományos eredményeket hozott. A Holdon hagyott öt műszeres állomás 1977-ig működött, az összegyűjtött adatok és a közel 400 kg Földre hozott holdkőzet elemzése további kutatási programok tárgya. Az Apollo háromszemélyes űrhajórendszerből 15 repült emberrel a fedélzetén, ebből 11 az Apollo-programban, három pedig a Skylab-1 űrállomásra szállított személyzetet.

Ember először 1969. július 21-én 1 óra 54 perckor (UT) lépett a Hold felszínére (Neil Armstrong). Az Apollo-11 legénységének két tagja az Eagle (Sas) holdkompból lépett ki, Edwin Aldrin másodikként követte társát.
 

A rövid filmrészleten az Apollo 14 űrhajósának Holdra lépése látható.

Az Apollo-program jelentős műszaki és tudományos eredményeket hozott.

Hosszú távú szeizmológiai és űrfizikai kísérleteket állítottak össze a leszállóegységek közelében.
Az Apollo-program több mint egy évtizedig az amerikai űrkutatási program középpontjában állt. Végrehajtását a Mercury és a Gemini ember vezette űrrepülési kísérletek, továbbá a Ranger, a Surveyor, valamint a Lunar Orbiter automatikus holdszondák vizsgálatai előzték meg.
A SZU-val való erőteljes versengés időszakában végrehajtott program hatalmas technológiai fejlődést követelt az űrrepülés valamennyi területén.

Egészen a 80-as évek végéig a Saturn-V volt a valaha kifejlesztett legnagyobb teljesítményű hordozórakéta.

A 3 tagú legénység minden esetben a parancsnoki kabinban szállt fel, amely Hold körüli pályán keringett, míg a holdkomp a legénység 2 tagjával Ieereszkedett a felszínre. A felszínen folytatott tevékenység után a holdkomp egy része felszállt, hogy a keringő vezérlő egységhez csatlakozzék. A légkörbe való visszatérés és ejtőernyővel végrehajtott leszállás (a képen) után a legénységet az óceánból partra szállították.

Az Apollo-15 program keretében (1981. július 26-án) a Hold felszínére juttatott Lunar Rover holdjárót telepekkel üzemeltették.
Hatótávolsága 92 km, tömege 209 kg, fölépítése rendkívül törékeny.
A földi nehézségi erőtérben az asztronauták súlya alatt összetörne.
A Holdon az utasok súlya csupán a földi érték egyhatoda, ezért lehetett a járművet is könnyebbre méretezni.
Főkonstruktőre magyar származású szakember.

A program főbb eseményei:
- első ember vezette holdrepülés (Apollo-8, 1968. karácsony);
- első holdraszállás (Apollo-11, 1969. júl.); (Az útvonal animációja megtalálható az Érdekességeknél a Miért nem mehetünk "egyenesen" a Holdra? címszónál.)
- irányított leszállás a Surveyor 3 közelében (Apollo-12, 1969. nov.);
- oxigéntartály robbanása a megszakított Apollo-13 repülésen;
- a holdautó első útja (Apollo-15).
Az utolsó repülést (1972. dec.) az Apollo-17 legénysége hajtotta végre; 75 órát tartózkodtak a Hold felszínén, és 34 km-t utaztak a holdautóval.
A leszállási helyek: 11, Mare Tranquilitatis; 12, Oceanus Procellarum; 14, Imbrium; 15, Hadley szakadék; 16, Descartes; és 17, Taurus Littrow.
A programot a NASA Johnson Űrközpontja (Johnson Space Centre) irányította a többi NASA központ lehetőségeinek felhasználásával.

Felhasznált irodalom