nitrogén-oxid
(nitrogén-monoxid, nitrozil ion)

NO, a nitrogén-oxidok egyike.

A nitrogén-monoxid molekulaképe balra golyó és pálcika jobbra térkitöltéses megjelenítésben.

Az No.pdb koordináta fájl térben megjeleníthető a https://sourceforge.net/projects/openrasmol/ címről letölthető molekulamegjelenítő programmal

Előfordulás
Elektromos kisülés hőmérsékletén (tehát pl. villámláskor) elemeiből létrejön:

N2 + O2 <-> 2 NO

Ezt a reakciót megkísérelték ipari célra is hasznosítani, mivel a nitrogén-oxid a levegőn nitrogén-dioxiddá (NO2) oxidálódik, ami vízzel salétromsavat ad. A reakcióegyensúly azonban olyan, hogy még az elektromos ív hőmérsékletén is csak 1-2 % NO-t tartalmaz a reakcióelegy, ezért csak igen nagy energiabefektetéssel, nagyon rossz hatásfokkal lehetne végezni.
Sok reakcióban képződik, pl. a salétromsav redukciójakor is.
Salétromsavból közepesen aktív fémekkel (pl. réz) nitrogén-oxid fejlődik, ami levegőn nitrogén-dioxiddá (NO2) oxidálódik. (Ez okozza a jellegzetes barnásvörös gőzöket a nitrálás során.)

8 HNO3 + 3 Cu = 2 NO + 3 Cu(NO3)2 + 4 H2O

Ferroszulfát-oldatban igen könnyen oldódik és és ekkor egy barnaszínű vegyület keletkezik, mely 80-90°C-on ferroszulfátra és nitrogén-oxidra bomlik. Ha a gázt szén-diszulfid gőzével elegyítik, akkor vakító kékes lánggal ég el, amelyet sötét üregek fotografálásánál fényforrásként is használnak.

Fizikai és kémiai tulajdonságok
Színtelen gáz.
Sűrűsége 1,26 g/cm3
Forráspontja: -151,8°C.
Olvadáspontja: -163,6°C
Könnyen reagál oxigénnel nitrogén-dioxid keletkezésével, levegőn is azonnal megbarnul, mivel nitrogén-dioxiddá (NO2) oxidálódik:

2 NO + O2 = 2 NO2

Vízben alig oldódik.
Klórral nitrozil-kloriddá (NOCl) egyesül.
Könnyen oxidálódó anyagok (pl. magnézium, szén, foszfor) elégnek benne, miközben nitrogén szabadul fel.
Hidrogénnel elegyítve és meggyújtva robban.
Halogénekkel nitrozil halidokká alakul, XNO (X=F, Cl, Br). Ez erős oxidálószer hatására salétromsavoxidálódikés redukálószerekkel dinitrogén-oxidredukálódik
A molekula páratlan elektront tartalmaz, ezért paramágneses.  Ez az elektron viszonylag könnyen eltávolítható nitrozil ion NO+-t képezve, amely ion jelen van olyan vegyületekben, mint a NOClO4, NOBF4, NOFeCl4, (NO)2PtCl6 és komplexek ligandumaiban, mint pl. Co(CO)3NO.

Előállítás
Viszonylag tisztán állítható elő nátrium-nitrit és kénsav reakciójával, vagy nátrium-jodiddal vagy, vas(II)-szulfáttal. 

Biológia
Ma már ismert néhány fontos szerepe az emlősökben és más gerincesekben. Például gáz mediátorként szerepel és olyan reakciókat vált ki, mint például a véredények tágulása, a simaizom relaxációja és a vérlemezke összetapadásának megakadályozása.
Az immunrendszer bizonyos sejtjeiben átalakul peroxi-nitrit ionná (-O-O-N=O), ami hat a tumorsejtekre és a kórokozókra.

Felhasznált irodalom