Szén-monoxid, szén-dioxid - amit tudni érdemes

Rendszeresen, minden évben előfordulnak halálos balesetek a két gáz miatt. A tudnivalókat, amivel a balesetek elkerülhetőek lennének már az általános iskolában tanítják. Vannak ugyan "félreinformáló" megnyilvánulások is, de azért az ilyen esetek kapcsán mindíg elmondják a teendőket.

Nézzük meg miben hasonló és miben különböző a szénnek ez a két oxidja, mit érdemes tudni róluk.

 

Szén-monoxid

Szén-dioxid

A természetben vulkáni gázokban fordul elő.
Jelenléte mindíg valamilyen rendellenességre utal a környezetünkben.
A tökéletlen égés jele. Rossz kémény okozza, rosszul karbantartott tüzelőberendezés, rosszul beállított gépkocsimotor "termeli".

A természetben teljesen "normális" a jelenléte.
A légkör egyik alkotórésze.
A fotoszintézis, az élet egyik "nyersanyaga".
Minden állat anyagcseréje során keletkezik.
A legveszedelmesebb mérgező gázok egyike, 0,1% szén-monoxidot tartalmazó levegő belégzése már halálos lehet.
Veszélyességét fokozza, hogy szagtalan, és semmilyen "egyszerű módon" nem észlelhető.
(Megfelelő módszerekkel, eszközökkel persze igen, már kaphatók "háztartási CO-érzékelők".)
Egyetlen "jele" lehet a kémény problémának, ha "gázszagot" vagy valami hasonlót érzünk. Ezt az égéstermékben lévő kénvegyületek okozzák. Ha ilyet érzünk, akkor "visszajöhetett" a szén-monoxid is.
Tulajdonképpen nem mérgező. Sőt rendszeresen "fogyasztjuk". Az üdítőitalok, ásványvizek, sör, pezsgő, stb mind tartalmazzák, szénsav formájában. Problémát akkor okoz, ha a levegőben 10 % fölötti koncentrációban van jelen, ez már eszméletvesztést, és ha nem segítenek halált okozhat.
Észlelése a veszélyes helyeken, pl. pincében, ahol új bort tárolnak nagyon egyszerű, egy égő gyertyát kell minél alacsonyabban tartani. Ha elalszik, nem szabad bemenni.
A levegővel körülbelül egyforma a fajsúlya (kicsit könnyebb), jól keveredik vele.
A levegőnél sokkal nehezebb (önthető, min egy folyadék). Mindíg alul helyezkedik el.
Első mérgezési tünete a fejfájás. A József Attila által a mosónőkről írtak, miszerint "...fejük fáj a vasalástól..." szén-monoxid mérgezésre utalnak, amit az akkori "technikának" megfelelő, faszenes vasalók tökéletlen égése miatt keletkező szén-monoxid okozott.
Ha nagyon feldúsúl valahol, az álmosságot okoz. Ez jelentkezik az "elhasznált" levegőjű, rosszul szellőztetett helyiségekben, ahol sokan tartózkodnak hosszabb ideig.
Megfelelő szűrőbetéttel felszerelt gázálarcban be lehet menni a szén-monoxidot tartalmazó levegőjű helyiségbe. Csak oxigénpalackkal lehet bemenni a nagy mennyiségű szén-dioxid tartalmazó helyre.
Mérgezésnél a beteget mesterséges lélegeztetéssel, oxigén belélegeztetéssel kell a hemoglobinhoz kötődött szén-monoxidtól megszabadítani, ami a CO-hemoglobin kötés erőssége miatt lassan megy. Elegendő friss levegőre vinni a sérültet.
Jelentősebb szén-monoxid koncentrációra számíthatunk a nagyvárosok forgalmasabb csomópontjain, a tüzelőberendezések (kazánok, vízmelegítők) környékén. De ezek csak akkor veszélyesek, ha a kéményhuzat nem megfelelő és a tökéletlen égés termékei visszaáramlanak. Balesetet is okozó mennyiségű szén-dioxid az alkoholos erjedés közelében, pl. forrásban lévő must tárolási helyén fordul elő. Vannak olyan barlangok is, ahol a földből feltörő szén-dioxid feldúsúlhat.

Felhasznált irodalom